Na czym polega termoterapia moksa?

Na czym polega termoterapia moksa?

Medycyna tradycyjna coraz częściej zalecana jest w ramach wspierania konwencjonalnego leczenia. Jedną z częściej stosowanych metod jest termoterapia moksa. W tym artykule dowiesz się, skąd się wywodzi, na czym polega, a także jakie są wskazanie do jej przeprowadzenia oraz w jakich przypadkach się ją stosuje.

Czym jest i na czym polega termoterapia moksa?

Moksa to metoda wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Podczas terapii specjalista ogrzewa punkty akupunkturowe poprzez zbliżanie do skóry tlącej się pałeczki moksy, czyli bylicy, gąbczastego zioła. Terapię można przeprowadzić na różne sposoby.

  • Bezpośredni – na szczycie punktu akupunkturowego umieszczana jest niewielka ilość moksy uformowanej w stożek. Zioło podpala się, pozwalając mu się tlić. Pacjent odczuwa przyjemne uczucie ciepła, które wnika głęboko w skórę.
  • Pośredni – tląca się laska moksy jest trzymana przez kilka minut nad punktem akupunkturowym, do czasu aż skóra lekko się zaczerwieni. Jest to popularniejsza metoda ze względu na mniejsze ryzyko bólu i pieczenia.

Moksa może być również łączona z akupunkturą. Igłę wprowadza się w punkt akupunkturowy, a jej końcówkę owija moksą i podpala. Ciepło rozprzestrzenia się wokół punktu, wykazując korzystne działanie dla okolicznych tkanek.

Efekty terapii

Istotą termoterapii jest stymulacja termiczna punktów akupunkturowych na poziomie zewnętrznym. Ciepło oraz związki chemiczne, które przenikają przez skórę, wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwskurczowe i przeciwbólowe. Termoterapia oddziałuje na poziomie skóry, tkanki podskórnej oraz mięśnie, a także układ kostno-stawowy, więzadła i ścięgna.

Moksa rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu tkanki zostają lepiej ukrwione, dotlenione i odżywione. Oprócz tego organizm zyskuje większe możliwości obrony poprzez stymulację aktywności przeciwciał. Termoterapia działa regenerująco i odmładzająco na skórę.

Jakie są wskazania do termoterapii Moksa?

Moksa może skutecznie wspierać konwencjonalne metody leczenia schorzeń i dolegliwości występujących w różnych układach organizmu. Z tej metody termoterapii mogą korzystać pacjenci, którzy cierpią m.in. na:

  • dolegliwości bólowe związane z urazem mechanicznym czy stanem zapalnym stawów;
  • problemy trawienne, zespół jelita drażliwego, zapalenie jelita grubego, biegunki, zaparcia;
  • przewlekłe bóle;
  • nudności związane z nowotworami;
  • często występujące przeziębienia i podobne infekcje dróg oddechowych;
  • zaburzenia płodności;
  • problem nietrzymania moczu;
  • chroniczne zmęczenie;
  • astmę;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • egzemę;
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Moksa okazuje się pomocna także w leczeniu schorzeń ginekologicznych, związanych m.in. z wadliwym ułożeniem kręgosłupa w późnym okresie ciąży czy z ciążą w położeniu pośladkowym.

U pacjentów z osteoporozą moksa może wspomagać wzrost gęstości kości, co jest kluczowe dla ochrony przed złamaniami.

Należy pamiętać o tym, że medycyna tradycyjna powinna stanowić jedynie wsparcie dla konwencjonalnych metod leczenia, a każda dolegliwość powinna być konsultowana z lekarzem.

Czy moksa jest bezpieczna?

Moksa jest bezpieczną metodą terapeutyczną. Jest nieinwazyjna i nie wywołuje skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach, do których należą m.in. wysoka gorączka, podrażnienia i brak ciągłości skóry, bardzo wysokie nadciśnienie tętnicze, ostre stany zapalne skóry, arytmia serca czy nietolerancja na składniki moksy.

Dla zachowania pełnego bezpieczeństwa należy pamiętać o tym, aby z moksy korzystać wyłącznie u profesjonalistów w certyfikowanych i renomowanych centrach zdrowia.