Uważność (mindfulness)

PRAKTYKA UWAŻNOŚCI dla dzieci i młodzieży

Uważność (mindfulness) to obserwowanie i zauważanie myśli, uczuć i doznań w swoim ciele w sposób obiektywny, bez oceniania.

Żyć uważnie to skupiać się na teraźniejszości, zamiast rozpamiętywać przeszłość lub przewidywać przyszłość.
Uważność wywodzi się z tradycji buddyjskich i hinduskich. Pojawienie się uważności w kulturze zachodniej przypisuje się Jonowi Kabat-Zinnowi. Opracował on program o nazwie Redukcja Stresu Oparta na Uważności (MBSR – Mindfulness-Based Stress Reduction) w leczeniu przewlekłego bólu.

W czym pomaga praktyka uważności?

Tej umiejętności można i warto się nauczyć, gdyż niesie ze sobą wiele korzyści.

  • redukuje stres
  • wpływa korzystnie na nasze zdrowie fizyczne oraz sen
  • działa zapobiegawczo przed rozwojem lęków i depresji
  • wpływa na poprawę pamięci oraz koncentracji
  • ma wpływ na budowanie relacji, może pomóc w zapobieganiu i rozwiązywaniu konfliktów oraz wspomóc budowanie zaufania i bliskości z ważnymi dla nas ludźmi.

Praktyka uważności u dzieci

Jeśli dziecko od małego jest uczone bycia uważnym, łatwiej znosi dyskomfort i podejmuje świadome decyzje. Osoby uważne są otwarte i ciekawe tego, co jest tu i teraz. Nie rozpamiętują przeszłości ani nie przewidują przyszłości. Wypracowują w sobie również odwagę. Gdy doświadczają trudnych emocji, nie uciekają przed nimi i przez to stają się silniejsze psychicznie.

Praktykując uważność budujemy świadomość tego co wydarza się w naszym umyśle i ciele oraz uczymy się jak na to reagować. Praktyka uważności rozbudza potrzebę słuchania, rozumienia i akceptacji samego siebie.
Umiejętność obserwacji własnych myśli, odczuć wszystkich zmysłów a także rozpoznawanie, nazywanie i rozumienie emocji jest drogą do osiągnięcia równowagi i harmonii w umyśle i ciele – zdrowia emocjonalnego i mentalnego.
Jestem przekonana, że każde dziecko, które zrozumie jak działa jego umysł, czym są jego emocje oraz nauczy się je „obsługiwać” będzie niosło w świat energię wolności, szczęścia i spełnienia. Będzie potrafiło troszczyć się o siebie. Będzie żyło w zgodzie z samym sobą, z tym co czuje. Będzie uważne i zdrowe mentalne.

Nasz team

Spotkaj się z ekspertem

Już teraz możesz sprawdzić jak bardzo pozytywny wpływ ma ta terapia!