Praktyka uważności – na czym polega i jak pomaga w codziennym funkcjonowaniu?

Praktyka uważności – na czym polega i jak pomaga w codziennym funkcjonowaniu?

Zdarza Ci się rozpamiętywać przeszłość lub nadmiernie martwić się o to, co dopiero nadejdzie? Nie możesz przez to skupić się na teraźniejszości, popełniasz błędy i nie możesz poradzić sobie z emocjami oraz codziennymi sprawami? Praktyka uważności (Mindfulness) pomoże Ci skierować swoją uwagę na teraźniejszość i nauczyć się kontrolować swoje myśli i emocje, w efekcie czego będziesz lepiej panować nad swoim życiem. Dowiedz się, jak wypracować tę umiejętność, do kogo zwrócić się o pomoc i jakie korzyści przyniesie Ci opanowanie praktyki uważności.

Czym jest praktyka uważności (Mindfulness)?

Mindfulness to jedna z technik terapeutycznych, która polega na zdobywaniu umiejętności uważności, czyli rozwijania świadomości swojego doświadczenia, bez elementu jego oceny. Dwa kluczowe składniki, które składają się na uważność, to świadomość i akceptacja. Poprzez świadomość rozumiemy umiejętność skupienia swojej uwagi na zachodzących wewnątrz nas procesach oraz doświadczeniach zewnętrznych. Z kolei akceptacją nazywamy umiejętność obserwowania myśli i doświadczeń przy jednoczesnym ich akceptowaniu, ale bez elementu oceny, osądzania czy nawet świadomego ich unikania.

Docelowym efektem praktyki uważności jest osiągnięcie większego spokoju psychicznego. W tym celu koncentrujemy się na własnej świadomości i tożsamości, które kontrolowane powinny nam lepiej znosić doświadczenia.

Skąd wzięła się praktyka uważności?

Mindfulness ma swoje korzenie w tradycjach buddyjskich i hinduskich. Do kultury zachodniej praktykę tę zaimportował Jan Kabat-Zinn – profesor Uniwersytetu w Massachusetts, który studiował i praktykował uważność pod opieką buddyjskich mistrzów. Pod koniec lat 70. XX wieku opracował program Redukcja Stresu Oparta na Uważności.

Te techniki pozwolą Ci opanować umiejętność Mindfulness

W opanowaniu umiejętności uważności wykorzystuje się różne techniki. Praktykować można między innymi jogę i tai chi, ale najczęściej praktykowaną i najbardziej cenioną jest medytacja. Jest to praktyka stosowana jako trening uwagi i świadomości. W połączeniu z terapią poznawczą u doświadczonego specjalisty może przynieść niezwykle satysfakcjonujące efekty w postaci poprawionej uważności, w efekcie lepszej sprawności psychicznej.

Jakie korzyści niesie praktyka uważności?

Opanowanie umiejętności Mindfulness wyraźnie przekłada się na codzienny komfort psychiczny i skuteczniejsze skupiania się na działaniu, które akurat podejmujemy.

Jedną z ważniejszych korzyści, jakie odnotowują osoby praktykujące uważność, jest redukcja stresu. Dlaczego właśnie na te element zwracamy szczególną uwagę? Ponieważ stres przyczynia się do pogorszenia nie tylko naszego zdrowia psychicznego, ale też fizycznego. Redukcja przewlekłego stresu to jeden z elementów profilaktyki wielu schorzeń, które mogą wynikać ze zmian fizjologicznych wywołanych czynnikami stresowymi.

W czym oprócz redukcji stresu pomaga praktyka uważności?

  • Mindfulness to sposób na poprawę jakości snu, który również odgrywa istotną rolę w profilaktyce zdrowia.
  • Praktyka uważności pomaga w zapobieganiu stanom lękowym i depresyjnym.
  • Opanowanie umiejętności uważności wpływamy na poprawę pamięci i koncentracji.
  • Uważność to umiejętność, dzięki której jesteśmy w stanie lepiej rozwiązywać konflikty, budować dobre relacje z innymi ludźmi, a także zyskiwać ich zaufanie.

Praktyka uważności u dzieci – jak pomoże najmłodszym?

Umiejętność uważności warto rozwijać już u dzieci, ponieważ jej nabycie znacznie ułatwi funkcjonowanie w życiu nastoletnim i dorosłym. Praktyka uważności pomoże rozwinąć u dzieci umiejętności słuchania, rozumienie i samoakceptacji, co jest szczególnie ważne w dzisiejszym trudnym i pełnym wyzwań świecie. Lepsze opanowanie własnych emocji i świadome doświadczenia procesów zachodzących wewnątrz, jak i czynników zewnętrznych pozwoli dzieciom skuteczniej radzić sobie z emocjami, uczyć się nowych rzeczy i troszczyć o własne potrzeby.

Mindfulness – do kogo zwrócić się o pomoc?

W praktykowaniu uważności cenna okaże się pomoc certyfikowanych trenerów mentalnych, behawiorystów, psychologów otwartych na holistyczne podejście do zdrowia całego organizmu. W celu zdobycia tej cennej umiejętności warto sięgać po wiedzę i doświadczenie specjalistów, którzy pomogli dziesiątkom osób opanować Mindfulness i poprawić swoją kondycję psychiczną. Praktykowanie uważności będzie miało długofalowe efekty, które w ogólnym rozrachunku przełożą się na lepsze funkcjonowanie w codzienności.