Terapia czaszkowo-krzyżowa w leczeniu zespołu jelita drażliwego
Cierpisz na zespół jelita drażliwego? Ulgę może przynieść Ci terapia czaszkowo-krzyżowa. Dowiedz się, na czym polega ten rodzaj terapii manualnej i przekonaj się, że warto udać się do osteopaty w celu pozbycia się dokuczliwych dolegliwości ze strony jelit.
Czym jest zespół jelita drażliwego?
Zespołem jelita drażliwego (IBS) nazywamy przewlekłą chorobę przewodu pokarmowego o charakterze czynnościowym. Osoby cierpiące na IBS odczuwają nawracające zaburzenia pracy jelit, wynikające z ich nadreaktywności. Nie są one natomiast skutkiem zmian organicznych lub biochemicznych w organizmie.
Przyczyny zespołu jelita drażliwego
Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie zostały jeszcze dokładnie zbadane. Upatruje się ich jednak w zaburzeniach w regulacji osi mózg-jelito, na której dochodzi do zakłócenia w przekazywaniu informacji pomiędzy mózgiem a jelitami. Dodatkowo wyróżnia się kilka innych czynników, które mogą sprzyjać występowaniu IPS u pacjentów. Są to:
- uwarunkowania genetyczne;
- zaburzenia mikrobioty jelitowej (dysbioza jelitowa);
- przebyte infekcje żołądkowo-jelitowe;
- występujące w obrębie jelit stany zapalne;
- nadwrażliwość trzewna;
- czynniki psychologiczne, m.in. przewlekły stres, depresja, stany lękowe, zaburzenia psychiczne traumatyczne przeżycia;
- zła dieta, bazująca głównie na łatwo fermentujących krótkołańcuchowych węglowodanach.
Objawy zespół jelita drażliwego
Do najczęstszych objawów, które pozwalają rozpoznać zespół jelita drażliwego, należą:
- silny ból brzucha o charakterze skurczowym, najczęściej odczuwany w lewym podbrzuszu;
- zmienna częstotliwość wypróżnień;
- zmienione konsystencja i wygląd stolca;
- zaparcia lub biegunki (u IBS pacjentów może występować z przewagą jednego z tych objawów);
- towarzyszące wyżej wymienionym objawom wzdęcia.
Pozostałymi objawami, które mogą występować przy innych schorzeniach układu pokarmowego, są m.in. wymioty, odbijanie, senność, ból głowy, dyskomfort psychiczny, częstomocz czy wzmożone uczucie pełności po posiłku.
Metody leczenia IBS
Zespół jelita drażliwego można leczyć na różne sposoby, a samo leczenie ma tutaj charakter przede wszystkim łagodzący objawy. Poprawę u pacjentów z IBS przynoszą leczenie farmakologiczne, umiarkowana aktywność fizyczna, suplementacja probiotykami, zmiana diety, a także terapia psychologiczna. Efekty może przynieść także terapia czaszkowo-krzyżowa (cranio-sacralna).
Terapia czaszkowo-krzyżowa – na czym to polega?
Terapia czaszkowo-krzyżowa to rodzaj terapii manualnej. Na początku warto wspomnieć, że jest to metoda w pełni akceptowana przez medycynę, a praktykować ją mogą wyłącznie wykwalifikowani lekarze, osteopaci bądź fizjoterapeuci.
Terapia manualna polega na ocenie poprzez dotyk napięcia tkanek miękkich oraz przepływu płynów ustrojowych. W przypadku nieprawidłowości osteopata stosuje manipulację poprzez delikatny ucisk, dekompresje lub trakcje. W przypadku terapii cranio-sacralnej manipulacje dotyczą także czaszki i kości krzyżowej. Terapeuta wykorzystuje specjalistyczne techniki w celu usunięcia napięcia mięśni, wywołujących blokady, i przywrócenia prawidłowego krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego.
Czy terapia czaszkowo-krzyżowa jest bezpieczna?
Terapia manualna jest nieinwazyjna i bezbolesna. Dlatego przeznaczona jest dla wszystkich – zarówno najmłodszych dzieci, jak i osób starszych. Jednorazowy zabieg trwa około jednej godziny, a pacjent bezpiecznie leży na leżance. Atmosfera w czasie terapii jest cicha i przyjemna, dzięki czemu możliwe jest rozluźnienie się. Po zakończeniu zabiegu pacjent może odczuwać jego skutki, np. drżenie mięśni, lekkie zawroty głowy czy delikatne osłabienie. Dlatego wskazane jest, aby przez kilka minut pozostać w bezpiecznej pozycji leżącej.
Cierpisz na zespół jelita drażliwego? Udaj się do osteopaty
Terapia cranio-sacralna może przynieść ulgę w przypadku objawów charakterystycznych dla IBS. Usprawnienie krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego może zredukować zaburzenia na osi mózg-jelito, łagodząc symptomy zespołu jelita drażliwego.