Bóle kręgosłupa – przyczyny, rodzaje i metody leczenia

Bóle kręgosłupa – przyczyny, rodzaje i metody leczenia

Ból kręgosłupa jest dolegliwością, która wskutek zmiany trybu życia towarzyszy coraz większej liczbie osób, mocno utrudniając poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Tłumaczymy, jakie przyczyny wywołują ból pleców, jakie rodzaje bólu kręgosłupa wyróżniamy, a także jak może przebiegać jego leczenie

Przyczyny bólu kręgosłupa

Bóle kręgosłupa to dolegliwość, która może dotknąć niespodziewania każdego lub nasilać się z czasem. Kobiety i mężczyźni w każdym wieku mogą być narażeni na ból pleców – przyczyny mogą mieć podłoże chorobowe lub wynikać z trybu życia. Do najczęstszych przyczyn, związanych z trybem życia, należą:

  • ciągłe siedzenie, powodujące często ból kręgosłupa szyjnego;
  • spanie w nieprawidłowej pozycji;
  • brak aktywności fizycznej;
  • nieprawidłowe noszenie ciężkich toreb i plecaków;
  • częste noszenie butów na obcasach;
  • garbienie się;
  • napięcie mięśniowe wynikające ze stresu.

Niestety częsta przyczyną bólu kręgosłupa są także nadwaga i otyłość, przez które krążki międzykręgowe i stawy są mocno obciążone i tym samym narażone na zwyrodnienia. U osób z nadwagą lub otyłością często występuje ból kręgosłupa lędźwiowego. Bóle pleców w dolnej części często odczuwają też kobiety w ciąży, dla których jest to okres wzmożonego obciążenia kręgosłupa. Należy wspomnieć tu również o urazach, takich jak naciągnięcia mięśni czy przesunięciach się kręgów. Bóle pleców wywołują też stany zapalne w stawach i ich zwyrodnienia, zwężenia kanału kręgowego czy degeneracja krążków międzykręgowych. 

Rodzaje bólu kręgosłupa

Bóle kręgosłupa możemy podzielić na trzy rodzaje ze względu na ich umiejscowienie.

Bóle szyi

Ból szyjny to bóle pleców w górnej części lub w odcinku szyjnym kręgosłupa. Często wynika z napięcia mięśniowego lub nieprawidłowej postawy.

Ból pleców w odcinku piersiowym

Ból kręgosłupa piersiowego występuje w środkowej części pleców aż do podstaw szyi. Kręgi piersiowe charakteryzują się mniejszą ruchomością niż kręgi w innych odcinkach kręgosłupa. Bóle w tym odcinku mogą powodować również uczucia promieniowania do klatki piersiowej

Ból krzyża

Mowa tu o bólu pleców w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. To najczęstszy rodzaj bólu pleców, który może uniemożliwiać poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. Często jest ostry i pojawia się nagle, np. wskutek gwałtownych ruchów lub długotrwałego przebywania w jednej pozycji.

Ból kręgosłupa – leczenie farmakologiczne i chirurgiczne

Stany zapalne stawów i napięcia mięśni można leczyć po konsultacji z lekarzem, przyjmując środki rozkurczowe i przeciwzapalne w postaci doustnej lub jako maści i kremy do stosowanie miejscowego. Terapia przeciwbólowa często eliminuje jedynie objawy bólowe, jednak warto skupić się również na przyczynach. Silnie zwyrodnienia lub urazy, które spowodowały istotne zmiany w budowie kręgosłupa, mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

Leczenie bólu kręgosłupa za pomocą osteopatii

Podobnie jak w przypadku wizyty u ortopedy diagnoza osteopaty będzie opierać się o rzetelne badania. Dodatkowo osteopata zastosuje manualne metody diagnostyczne z użyciem rąk. Skupienie się na organizmie jako na całości pozwoli zlokalizować rzeczywistą przyczynę bólu pleców, a w dalszej kolejności skupić się na jej wyeliminowaniu. Poprzez ucisk rękoma osteopata rozluźnia napięcie mięśni i napięcie nerwowe oraz pobudza działanie układu krwionośnego i limfatycznego. Przyczynia się w ten sposób do przywrócenia równowagi całego organizmu, wyeliminowania przyczyn bólu i złagodzenia dolegliwości.

Domowe metody leczenia bólu pleców

Tutaj na pierwszym miejscu musi znaleźć się zapobieganie, czyli unikanie wszelkich możliwych przyczyn wystąpienia bólu pleców, np. poprzez aktywność fizyczną, przyjmowanie prawidłowej postawy siedzącej czy wykonywanie ćwiczeń wzmacniających. Pamiętaj: bóle pleców o nieznanym pochodzeniu należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem, fizjoterapeutą lub osteopatą – lepiej działać niż odwlekać!