Bezsenność – jak leczyć zaburzenia snu?
Bezsenność bardzo często jest bagatelizowana i traktowana jako niegroźne zaburzenia snu, które powinny minąć po niedługim czasie. Niestety jest to poważne schorzenie, które nieleczone może prowadzić nawet do ciężkich chorób. Oprócz leczenie farmakologicznego medycyna stosuje dzisiaj także holistyczne metody leczenia bezsenności przy pomocy technik medycyny funkcjonalnej.
Przyczyny bezsenności
Bezsenność najczęściej towarzyszy osobom, które odczuwają nadmierny stres, biorą na siebie zbyt dużo obowiązków bądź na co dzień towarzyszą im bardzo silne emocje. Oprócz tego przyczynami mogą być również depresja, zaburzenia lękowe, nerwica, choroba afektywna dwubiegunowa czy natrętne myśli. Na bezsenność cierpią też osoby, które nadużywają używek lub leków.
Czym objawia się bezsenność?
Bezsenność można rozpoznać po charakterystycznych objawach, wśród których występują:
- trudności z zasypianiem;
- przerywany sen;
- brak skutecznego wypoczynku w czasie snu;
- rozdrażnienie i przygnębienie;
- problemy z koncentracją.
Osteopatia – jak pomaga na bezsenność?
Na początku przypomnijmy, że osteopatia jest dziedziną medycyny funkcjonalnej, a praktykę osteopatyczną mogą prowadzić jedynie posiadający specjalne przygotowanie lekarze lub fizjoterapeuci. Jej kluczowym założeniem jest holistyczne traktowanie organizmu ludzkiego, jako zespołu połączonych i wzajemnie oddziałujących na siebie układów. Jest celem znalezienie właściwej przyczyny problemu i wyeliminowanie jej poprzez przywrócenie właściwej równowagi w organizmie.
Jak wygląda terapia osteopatyczna?
Osteopaci stosują terapię manualną, która polega na delikatnym uciskaniu wybranych obszarów ciała w celu usprawnienia krążenia krwi oraz limfy. W ten sposób rozluźniane jest również napięcie mięśniowe, niwelowane są skurcze, usprawniana jest praca układu nerwowego. W ten sposób specjalista dociera do źródła bezsenności i podejmuje działania, które pozwalają pozbyć się jej rzeczywistych przyczyn.
Dlaczego warto leczyć bezsenność u osteopaty?
Bezsenność często leczona jest środkami farmakologicznymi, których celem jest poprawa jakości i higieny snu. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie m.in. ze względu krótkoterminowe efekty i obciążenie narządów wewnętrznych. Leki na bezsenność dodatkowo mogą uzależniać, przez co powrót do normalnego zasypiania po ich odstawieniu staje się jeszcze trudniejszy.
Dlatego terapia manualna jest znacznie korzystniejszą metodą leczenia bezsenności dla pacjenta. Wynika to z faktu, że jej celem jest usprawnienie działania całego organizmu, przywrócenie jego naturalnego procesu. W ten sposób osteopata pozbywa się rzeczywistych przyczyn bezsenności, a nie jedynie wymuszanie snu poprzez podanie środków farmaceutycznych.
Zadbaj o profilaktykę snu
Jeśli chcesz cieszyć się dobrym snem, zadbaj o profilaktykę dobrego snu. W tym celu:
- ogranicz ilość obowiązków, jakich się podejmujesz;
- staraj się unikać sytuacji stresowych;
- unikaj intensywnego wysiłku fizycznego bezpośrednio przed snem;
- pij herbatki ziołowe, np. melisę;
- zrezygnuj z przeglądania smartfona lub spędzania czasu przed komputerem bezpośrednio przed snem.
Te dobre nawyki pomogą Ci uniknąć problemów ze snem. Jeśli jednak dotknie Cię bezsenność, udaj się do osteopaty i przekonaj się o korzyściach, jakie płyną z terapii manualnej.