Osteopatia zwierząt – czym jest i jak może pomóc zwierzętom?
Jak pomóc zwierzętom borykającym się z bólami, zaburzeniami ruchu lub innymi chorobami? Leczenie weterynaryjne warto wspomóc osteopatią. Dowiedz się, czym jest osteopatia dla zwierząt, przy jakich problemach może pomóc Twojemu pupilowi i jakie są wskazania do rozpoczęcia terapii.
Co to jest osteopatia?
Osteopatia jest nauką, która opiera się na wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii i embriologii. Jest to forma medycyny regulacyjnej, która polega na stosowaniu technik manualnych w celu usprawnienia krążenia płynów ustrojowych, zredukowania napięć i występujących w organizmie blokad. Do podstawowych założeń osteopatii należy uznania całego ciała jako jedności funkcjonalnej i strukturalnej. Skutkiem wykorzystania technik manualnych jest pobudzenie zdolności organizmu do samoregeneracji.
Osteopatia pomaga przede wszystkim w leczeniu nieprawidłowości i ograniczeń ruchowych zwierząt, choć może być wykorzystana również w terapii behawioralnej, wspomaganiu leczenia blizn pooperacyjnych czy nawet leczeniu schorzeń w obrębie narządów wewnętrznych.
Pamiętaj, że osteopatia jest ścisłą dziedziną, bazującą na wiedzy fizjologicznej i anatomicznej.
Kim jest osteopata?
Osteopata dla zwierząt jest specjalistą z zakresu weterynarii, fizjologii i anatomii zwierząt. Cenne są też umiejętności i wiedza z zakresu psychologii zwierzęcej oraz behawiorystyki. Im większa jest znajomość danego gatunku zwierząt, tym skuteczniejsza okaże się terapia.
Osteopatia zwierząt – wskazania
Wskazaniem do udania się ze zwierzakiem do osteopaty są najczęściej problemy zdrowotne z zakresu układu ruchu, np. ograniczenia mobilności, urazy. Osteopata zwierzęcy pomoże również w łagodzeniu bólu i wspomaganiu regeneracji uszkodzonych tkanek.
Osteopatia zwierzęca może być stosowana także w ramach profilaktyki zdrowia zwierząt – dotyczy to m.in. predyspozycji do dysplazji stawów biodrowych, na którą narażone są np. owczarki niemieckie. Osteopatia zwierzęca stosowana w ramach profilaktyki umożliwia kontrolowanie procesów zwyrodnieniowych i opóźnienie wystąpienia objawów.
Ponadto wskazaniem do wizyty u osteopaty dla zwierząt są dolegliwości bólowe, aktywny trening sportowy psów lub koni, przebyte zabiegi chirurgiczne, częste skurcze i przykurcze mięśni, niska wydolność czy objawy neurologiczne, np. padaczka. Wizyty u osteopaty zwierzęcego są też przebyte urazy – dzięki terapii rehabilitacja może przebiegać znacznie skuteczniej.
Z jakich chorób może wyleczyć osteopatia?
Osteopatia to dziedzina, która może wspomóc konwencjonalne metody weterynaryjne w leczeniu wielu różnych chorób zwierząt, a także ograniczeń ruchowych czy skutków operacji chirurgicznych. Osteopata pomoże uporać się z takimi problemami, jak m.in.:
- problemy ruchowe – zwyrodnienia stawów, bóle, kurcze mięśni, kulawizna, problemy z kręgosłupem;
- zwyrodnienia układu mięśniowego – np. dysplazja stawów kolanowych i łokciowych;
- zaburzenia w obrębie układu trawienia – częste biegunki i wymioty, zaparcia, stany zapalne;
- choroby dróg moczowych – m.in. niewydolność nerek, infekcje, problem z nietrzymaniem moczu;
- choroby alergiczne;
- problemy skórne – np. świąd, wysypki;
- choroby neurologiczne – m.in. padaczka.
Osteopatia psów
Właściciele psów bardzo często decydują się na terapię swoich pupili w celu regeneracji ich organizmów po wysiłku lub lepszego przygotowania do uprawiania dyscyplin sportowych, np. dogfrisbee, dogtrekkingu, agility czy canicross.
Osteopatia kotów
Osteopatia kotów to trudne wyzwanie, które wymaga od specjalisty bardzo dobrej znajomości specyfiki gatunku, a także opanowania technik opracowanych z myślą o fizjologii i anatomii tych zwierząt.
Osteopatia koni
W przypadku koni osteopatia może okazać się bardzo pomocna w leczeniu urazów, schorzeń i zwyrodnień wynikających z ujeżdżania czy wykorzystywania zwierząt w sporcie, np. wyścigach. Problemy, z którymi mogą borykać się konie sportowe, to np. asymetryczne chodzenie, bóle grzbietu czy nierównomiernie rozwinięte partie mięśni.
Osteopatia zwierząt a problemy behawioralne
Osteopatia zwierząt wykorzystywana jest też w terapii behawioralnych pupili. Wynika to z faktu, że techniki manualne mogą pomóc m.in. w redukcji stresu czy profilaktyce zaburzeń hormonalnych, które mają bezpośrednie przełożenie na emocje i zachowanie zwierząt. Zredukowanie stresu, nadpobudliwości i nerwowości zwierzaków pomaga im poczuć się pewniej, dzięki czemu rzadziej wchodzą w stan, w którym zachowują się problematycznie.