Co należy wiedzieć o terapii osteopatycznej kobiet w ciąży?

Co należy wiedzieć o terapii osteopatycznej kobiet w ciąży?

Ciało kobiety ciężarnej zmienia się i może przysparzać wiele dolegliwości, związanych między innymi z bólem nietrzymaniem moczu czy ułatwieniem dziecku przyjścia na świat. Osteopatia ginekologiczna to metoda manualnego diagnozowania źródła bólu, a także leczenia jego przyczyn. Dla kobiet w ciąży jest to o tyle istotne, że przyjmowanie niektórych leków w tym stanie jest niewskazane.

Osteopatia – jak działa?

Osteopatia opiera się o zależności pomiędzy poszczególnymi częściami ciała i funkcjami, jakie one pełnią, a także zdolnością do samoregeneracji organizmu. Rolą osteopaty jest zlokalizowanie źródła dolegliwości bólowych, które z racji tych zależności mogą być zupełnie inne niż miejsce ich występowania.Terapia osteopatyczna to połączenie wiedzy medycznej i praktyki manualnej. Opiera się na manualnym (ręcznym) oddziaływaniu na poszczególne rejony ciała człowieka. W Polsce osteopatą może zostać odpowiednio przygotowany do tego lekarz medycyny lub fizjoterapeuta. Wymagana jest bowiem znajomość anatomii, fizjologii i mechaniki układu kostno-stawowego.

Jak wygląda terapia osteopatyczna u kobiet w ciąży?

W pierwszej kolejności osteopata przeprowadza szczegółowy wywiad i dokonuje oględzin, testu ruchomości układu kostno-stawowego. Manualne techniki mają na celu zmniejszenie napięcia, poprawę ruchomości, redukcję przykurczy czy uruchomienie limfatycznego i żylnego drenażu.

Dolegliwości ciążowe a osteopatia

Kobiety w ciąży mogą odczuwać różne dolegliwości związane ze zmianami, jakie zachodzą w ich organizmach. W pierwszej kolejności mowa tu o bólu mięśni i stawów, które wywołane są przyrostem masy ciała i zwiększonym obciążeniem (masa płodu, wód płodowych, łożyska, przyrost tkanki tłuszczowej, powiększanie się piersi itp.). Ponadto wskutek działania hormonów, które mają pomóc w porodzie, dochodzi do rozluźniania się ścięgien i stawów, co sprzyja przeciążeniom i urazom. Kobiety w ciąży mogą również uskarżać się na bóle spowodowane tym, że rozwijające się dziecko może uciskać kręgosłup, przeponę lub inne narządy wewnętrzne. Pojawiające się w czasie ciąży napięcia w obrębie miednicy mogą powodować utrudnienia w dopływie krwi żylnej do serca, co może sprzyjać powstawaniu żylaków czy hemoroidów.

Terapia osteopatyczna kobiet w ciąży – jak może pomóc?

Jak wygląda terapia osteopatyczna u kobiet w ciąży? Należy podkreślić przede wszystkim to, że zabiegi osteopatyczne dla ciężarnych są łagodne i bezbolesne, a także bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka. Zabiegi pomogą w redukcji bólów lędźwiowych, krzyżowych, bólów karku, miednicy, bólów w okolicach podbrzusza czy ataków rwy kulszowej.W związku z pobudzeniem drenażu żylnego osteopatia pomoże również w pozbyciu się bólów i zawrotów głowy. Zredukowanie napięć w okolicach przepony pomoże również w ukojeniu takich dolegliwości, jak zgaga czy nudności.Jednak co jest niezwykle ważne to to, że zniwelowanie napięć w obrębie podbrzusza i miednicy pozwala lepiej przygotować się kobiecie do porodu, bowiem wyjście dziecka na świat staje się łatwiejsze.

Terapia bólu w ciąży – kiedy udać się do osteopaty?

Każda kobieta w ciąży odczuwająca dolegliwości bólowe, nudności czy problemy z krążeniem powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Jako że zażywanie wielu leków w czasie ciąży jest niewskazane, wówczas może okazać się, że najlepszym sposobem na uśmierzenie dolegliwości jest właśnie osteopatia. Co więcej – osteopatia jest odpowiednia też dla kobiet po urodzenia dziecka. Pomaga w leczeniu urazów poporodowych, uwalnia zrosty i zmniejsza blizny pooperacyjne (u kobiet po cesarskim cięciu).