Dyskopatia – czym jest i jak leczyć?

Dyskopatia – czym jest i jak leczyć?

Bóle kręgosłupa na różnych jego odcinkach mogą mieć bardzo różne przyczyny, ale jedną z najczęściej występujących – ze względu na prowadzony obecnie przez nas styl życia – jest dyskopatia. Dowiedz się, co to jest dyskopatia, jakie są jej przyczyny, jakie daje objawy oraz w jaki sposób przebiega leczenie tego schorzenia.

Czym jest dyskopatia?

Dyskopatią nazywamy chorobę zwyrodnieniową krążka międzykręgowego, który potocznie nazywany jest właśnie dyskiem. Krążek międzykręgowy jest elastycznym elementem, który oddziela od siebie dwa kolejne kręgi. Jego funkcja jest bardzo ważna, ponieważ wraz z sąsiadującymi kręgami tworzy ruchowy segment kręgosłupa, umożliwiający zginanie i prostowanie pleców, ruchy boczne i obrotowe. Ponadto dysk amortyzuje wstrząsy i zapobiega ocieraniu się kręgów o siebie.

Wraz z wiekiem lub wskutek uszkodzeń mechanicznych może dochodzić do utraty elastyczności dysków, czego skutkiem może być np. przemieszczanie się jądra miażdżystego (wewnętrzna część krążka międzykręgowego) lub występowanie przepukliny. Najczęściej występujące rodzaje dyskopatii to dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego i dyskopatia odcinka szyjnego, nieco rzadziej dotyka nas dyskopatia odcinka piersiowego.

Przyczyny dyskopatii

Uwarunkowanie genetyczne może być jednym z warunków, przez który wielu osobom doskwiera dyskopatia, przyczyny jednak zwykle są związane z przeciążeniami kręgosłupa. Dyskopatia może być spowodowana m.in. przez:

  • siedzący tryb życia;
  • ciężką pracę fizyczną, polegającą na dźwiganiu dużych ciężarów;
  • dźwiganie dużych ciężarów w nieprawidłowy sposób 
  • przebyte kontuzje kręgosłupa;
  • wady postawy;
  • uprawianie sportu bez odpowiedniego przygotowania fizycznego;
  • zaawansowany wiek.

Objawy dyskopatii

W zależności od miejsca występowania dyskopatii objawy będą się od siebie różnić. Wspólnym mianownikiem jest zawsze ból pleców w odcinku kręgosłupa, w którym doszło do zwyrodnienia. Jak przedstawiają się objawy w zależności od miejsca występowania zwyrodnienia krążków międzykręgowych?

  • Dyskopatia lędźwiowa – najczęściej objawia się bólem w okolicy 5. kręgu lędźwiowego, który jest najbardziej obciążony w czasie wykonywania większości ruchów i czynności. Poważnym następstwem dyskopatii odcinka lędźwiowego może być rwa kulszowa.
  • Dyskopatia odcinka piersiowego – ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może promieniować na klatkę piersiową lub brzuch.
  • Dyskopatia kręgosłupa szyjnego – najczęściej jest spowodowana długim siedzeniem przy biurku. Ból może być ostry i obejmować dolną część karku, okolice barku, a nawet łopatki.

Objawy dyskopatii nie ograniczają się jednak wyłącznie do bólu. Zwyrodnienie krążków międzykręgowych może wywoływać drętwienie i mrowienie dłoni, niedowład mięśni czy nawet – w przypadkach ekstremalnych – paraliż kończyn.

Jak leczyć dyskopatię?

Leczenie dyskopatii może mieć zróżnicowany przebieg, który będzie zależał od stopnia zwyrodnienia krążka międzykręgowego. W łagodnych przypadkach mogą pomóc środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które przyjmują formę tabletek lub żelów czy maści, zwykle przynosząc efekty. W przypadku dyskopatii szczególnie istotne znaczenie ma odpowiednio dobrana fizjoterapia. Należy pamiętać też o aktywności fizycznej, prawidłowym siedzeniu czy redukcji masy ciała w przypadku nadwagi lub otyłości.

Trudniejsze przypadki mogą kwalifikować pacjenta do podania zastrzyków nadtwardówkowych w okolice ucisku nerwu w kręgosłupie przez dysk. Ekstremalnie trudne przypadku dyskopatii mogą wymagać leczenia operacyjnego.

W leczeniu i diagnozie zwyrodnienia krążków międzykręgowych pomaga też osteopatia, czyli całościowe spojrzenie specjalistów łączących wiedzę medyczną i fizjoterapeutyczną, którzy za pomocą metod manualnych są w stanie znaleźć lub zlikwidować przyczynę bólu.