Jak sobie radzić z nadmiernym napięciem i stresem?
Stres jest naturalną reakcją organizmu na doświadczenia i zdarzenia zewnętrzne, które najczęściej mają nieprzyjemny, negatywny charakter. Pewne rodzaje stresu mogą działać na organizm w sposób mobilizujący, inne niestety deprymują. Przewlekły stres demobilizujący wpływa niestety negatywnie na zdrowie dlatego koniecznie trzeba zadbać o jego redukcję. Podpowiadamy, jak radzić sobie ze stresem i z jakiej pomocy skorzystać.
Objawy nadmiernego napięcia i stresu
Długotrwały stres może niestety prowadzić do dolegliwości fizycznych w organizmie człowieka, jak również wywoływać problemy na tle psychicznym. Częste objawy towarzyszące osobom narażonym na przewlekły stres to:
- stany lękowe i depresyjne;
- wahania nastroju i podwyższona drażliwość;
- gniew i agresywne zachowania,
- zaburzenia snu;
- skłonność do nadużywania kofeiny i alkoholu;
- obniżona samoocena;
- brak ochoty na współżycie seksualne.
Ciągły stres niestety nie ogranicza swojego wpływu wyłącznie na zdrowie psychiczne, ale również objawami fizjologicznymi, do których należą najczęściej spadek odporności i podatność na infekcje, bóle głowy, migreny, omdlenia czy trudności z oddychaniem. Długotrwały stres może objawiać się także problemami z sercem, m.in. uciskiem w klatce piersiowej lub kołataniem. Stres może wywoływać też ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, problemy z niestrawnością, a u kobiet powodować zaburzenia miesiączkowania. Powszechnym objawem życia w stresie jest spadek masy ciała.
Stres a zdrowie – do czego może doprowadzić długotrwały stres?
Przeciągające się problemy natury psychologicznej, wynikające z przewlekłego stresu, mogą niestety doprowadzić do depresji.. W tym kontekście należy wspomnieć także o tym, że zachowania, takie jak drażliwość i agresja mogą prowadzić do pogorszenia się relacji z ludźmi w życiu osobistym i zawodowym, co również sprzyja stanom depresyjnym i ich konsekwencjom.
Leczenie stresu pomoże też zapobiec poważnym stanom chorobowym, jakie mogą rozwinąć się wskutek przewlekłych nerwów. Nieleczony stres może niestety przyczyniać się do rozwoju chorób serca czy do nadciśnienia tętniczego. Podnosi też poziom glukozy we krwi, co w dłuższej perspektywie może skutkować cukrzycą. Początkowe zaburzenia trawienia mogą niestety prowadzić do poważniejszych chorób układu pokarmowego.
Jak poradzić sobie ze stresem?
Istnieje kilka sposobów na to, jak radzić sobie z nerwami. Bardzo skuteczna, choć oczywiście wymagające silnej woli i włożenia dużej pracy, jest zmiana trybu życia. Jak zmniejszyć stres, zmieniając tryb życia?
- Unikaj sytuacji stresowych.
- Uprawiaj aktywność fizyczną.
- Stosuj zdrową dietę, bogatą we wszystkie składniki odżywcze.
Skutecznym narzędziem w walce ze stresem jest osteopatia, czyli specjalna dziedzina fizjoterapii, która polega na manualnym badaniu, stawianiu diagnozy i leczeniu. Terapia osteopatyczna polega na holistycznym, czyli całościowym podejściu do człowieka, a więc z uwzględnieniem zarówno sfery fizjologicznej, jak i umysłowej.
Jak walczyć ze stresem u osteopaty? Wykorzystując wiedzę z bardzo szeroki zakres wiedzy, który zakrawa o m.in. anatomię, fizjologię i neurologię, osteopata przeprowadza diagnozę i leczenie metodą czaszkowo-krzyżową. Polega ona na delikatnym uciskaniu okolic, w których znajdują się struktury układu czaszkowo-krzyżowego. Wskutek takich zabiegów dochodzi do usprawnienia cyrkulacji płynu rdzeniowo-mózgowego, czego skutkiem uspokojenie systemu nerwowego, a także pozostałych układów ludzkiego organizmy, co przekłada się na redukcję stresu.