Jakie leczenie podjąć przy nasilających się bólach i zawrotach głowy?

Jakie leczenie podjąć przy nasilających się bólach i zawrotach głowy?

Bóle i zawroty głowy przeszkadzają Ci w normalnym funkcjonowaniu? Szukasz skutecznych sposobów nie wyeliminowanie nie tylko samych dolegliwości bólowych, ale też ich przyczyn? Udaj się do osteopaty i doceń wartość terapii manualnej, która pomoże Ci wyleczyć ból i zawroty głowy, niwelując ich przyczyny.

Bóle głowy – przyczyny

Bóle głowy mogą mieć bardzo zróżnicowane przyczyny. Aby podjąć ich skuteczne leczenie należy rozpoznać ich przyczynę. Do najczęstszych należą:

  • zmęczenie fizyczne i wyczerpanie psychiczne;
  • nieprawidłowości w krążeniu mózgowym;
  • zmiany naczyniowe;
  • problemy metaboliczne;
  • choroby i stany zapalne narządów w obrębie czaszki lub jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Przyczyny zawrotów głowy

Przyczyny zawrotów głowy także mogą mieć różną genezę. Jedną z nich są zaburzenia układu przedsionkowego, nazywanego też układem równowagi. Zawroty głowy są objawem, który może występować wskutek uszkodzenia któregokolwiek z elementów tego układu.

Inne przyczyny mogą leżeć po stronie ucha. Wówczas pacjenci cierpią na tzw. zawroty błędnikowe. Wśród przyczyn lokalizowanych w tym obrębie wyróżniamy:

  • choroby ucha zewnętrznego, m.in. zapalenie trąbki słuchowej, perlak czy nadmierna produkcja woszczyny;
  • choroby ucha wewnętrznego, takie jak zapalenie błędnika, naczyniowe uszkodzenia błędnika, choroba Meniere’a, uszkodzenia ucha wewnętrznego.

Zawroty głowy mogą wynikać też z zaburzeń neurologicznych, takich jak stany zapalne mózgu lub opon mózgowych oraz uraz czaszki i mózgu.

Dokuczają Ci bóle i zawroty głowy? Skorzystaj z pomocy osteopaty

Kim jest osteopata?

Osteopata to specjalista, który podejmuje się leczenia dolegliwości i przyczyn różnych schorzeń metodą manualną, polegającą na uciskaniu ciała w strategicznych miejscach. Celem takich działań jest m.in. udrożnienie krążenia i przepływu płynów limfatycznych, a także rozładowanie napięcia tkanek miękkich.

Praktykę osteopatyczną mogą prowadzić wyłącznie wykwalifikowani w tym kierunku specjaliści i fizjoterapeuci.

Na czym polega osteopatyczne leczenie bólów głowy

Leczenie bólów głowy u osteopaty polega na podjęciu czynności, mających na celu poprawę pracy autonomicznego układu nerwowego i usprawnienie krążenia tętniczego i żylnego w obrębie żył szyjnych, tętnicy szyjnej, a także krążenia podpotylicznego i mózgowego. Istotne jest też usprawnienie drenażu i krążenia płynów mózgowo-rdzeniowych.

Ważnym elementem terapii jest redukcja napięć tkanek miękkich w obszarze potylicznym. Pomocne w leczeniu okazuje się również unormowanie pracy kręgosłupa szyjnego, piersiowego oraz kości krzyżowej. Efekty może przynieść także optymalizacja wzorca oddechowego. W celu zwalczania bólów głowy osteopaci stosują też terapię czaszkowo-krzyżową, która polega na manipulacji i ucisku okolic czaszki, miednicy, przepony, klatki piersiowej i kości krzyżowej. Jej efektem jest rozluźnienie struktur łączno-tkankowych.

Leczenie osteopatyczne zawrotów głowy

Wobec pacjentów, którzy cierpią na zawroty głowy osteopata stosują szereg zróżnicowanych technik osteopatycznych. Jedną z nich jest manualna mobilizacja i manipulacja stawów i segmentów kręgosłupa, które mogą być odpowiedzialne za odczuwanie zawrotów. Tę samą technikę stosuje się na tkankach miękkich okołostawowych. Ważnym elementem terapii są także techniki czaszkowo-krzyżowe. Ich celem jest przywrócenie prawidłowego krążenia w obszarze czaski oraz przejścia szyjno-czaszkowego.