Kiedy udać się z dzieckiem do osteopaty?

Kiedy udać się z dzieckiem do osteopaty?

Małe dzieci i noworodki, podobnie jak osoby dorosłe, mogą borykać się z różnymi dolegliwościami, których niestety nie są w stanie dokładnie opisać. W przypadku małych dzieci problemy mogą być spowodowane m.in. nieprawidłowościami w czasie ciąży, czy trudnościami przy porodzie naturalnym. Wielu problemów nie są w stanie rozwiązać specjaliści, za to skuteczna okazuje się pomoc osteopaty dziecięcego. Dowiedz się, kim jest osteopata i w jakich sytuacjach może pomóc dziecku, które boryka się z problemami zdrowotnymi.

Osteopata – kto to jest?

Osteopatia to dziedzina, która łączy w sobie wiedzę medyczną i manualną, traktując ciało człowieka holistycznie, tj. całościowo – wszystkie jego części i układy są ze sobą połączone i wzajemnie na siebie oddziałują. Terapia pozwala wykryć i wyleczyć źródło dolegliwości.Praktykę osteopatyczną może prowadzić jedynie wykształcony lekarz lub fizjoterapeuta, który ukończył odpowiednie wykształcenie i otrzymał dyplom.

Osteopata dziecięcy to osoba wykazująca szczególną cierpliwość i posiadająca umiejętność trudnej pracy z najmłodszymi pacjentami, którzy nie tylko nie umieją opowiedzieć o swoim problemie, ale także mogą być wystraszeni.

Z jakim problemem udać się do osteopaty dziecięcego?

Niektóre problemy mogą pojawiać się i nasilać z czasem w trakcie rozwoju dziecka. Mogą wynikać między innymi z rosnącego napięcia stawów i innych tkanek. Aby pomóc swojemu dziecku we właściwym rozwijaniu się, nie należy lekceważyć żadnych objawów, które budzą jakiekolwiek obawy lub wątpliwości co do zdrowia i prawidłowego dojrzewania organizmu. Zakres problemów, w których może pomóc osteopata dziecięcy, to m.in.:

  • Kolki
  • Ulewanie
  • Zaburzenia snu
  • Kłopoty z odpornością
  • Zaburzenia pracy jelit
  • Problemy społeczne
  • Nadpobudliwość
  • Asymetrię głowy
  • Asymetrię ciała
  • Nawracające infekcje
  • Astma
  • Problemy z koncentracją i uczeniem się

Jak przebiega wizyta u osteopaty dziecięcego?

Każda wizyta u osteopaty jest ukierunkowana na konkretne schorzenie i przeprowadzona przez specjalistę w taki sposób, aby skupić się na rzeczywistym problemie, z jakim boryka się dziecko. Ważne jest także dostosowanie przebiegu wizyty do temperamentu dziecka i jego chęci do współpracy. Osteopata nigdy nie zmusza dziecka do wykonywania ćwiczeń czy poddawania się manualnej terapii, gdyż rzeczywiste efekty może przynieść jedynie współpraca z małym pacjentem. Dlatego w razie konieczności warto jest pozwolić dziecku rozładować emocje.

Osteopata dziecięcy przeprowadza delikatny masaż, w czasie którego mobilizuje tkanki ciała, przywraca ruchomość stawów i mięśni, redukuje napięcie czy pobudza krążenie krwi. Dla dziecka może być trudnym doświadczeniem i nie od razu mały pacjent musi być skory do współpracy. Dlatego pierwsza wizyta u osteopaty dziecięcego często ma charakter adaptacyjny i służy temu, aby dziecko przekonało się do specjalisty, a jego rodzice poznali specyfikę zabiegów oraz również nauczyli się współpracy z osteopatą i dzieckiem.

Jak przygotować się do wizyty u osteopaty dziecięcego?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów specjalista przeprowadzi z rodzicami dziecka szczegółowy wywiad, w którym zapyta m.in. o dolegliwości, przebieg ciąży, przebieg porodu, diagnozy lekarskie i wiele innych aspektów, które mogą mieć znaczenie dla postawienia diagnozy i podjęcia odpowiedniej terapii. Dlatego należy przygotować wszystkie informacje i dokumenty, które mogą się przydać.

Dlaczego warto udać się z dzieckiem do osteopaty?

Domeną osteopatii jest całościowe spojrzenia na ludzki organizm, dlatego osteopata może skutecznie pomóc tam, gdzie nie sprawdzają się np. metody farmakologiczne. Rodzice, którzy decydują się zabrać dziecko do osteopaty, dają mu szansę nie tylko na pozbycie się uciążliwych dolegliwości, ale także prawidłowy rozwój, który zaowocuje w dalszym życiu.