Osteopatia kobiet w ciąży
Ciąża to okres wzmożonych zmian, zarówno w sferze fizycznej, jak też emocjonalnej. Czas ten powinien był pełen pozytywnych emocji. Deformacje tkanki kostnej mogą jednak powodować uciążliwy ból. Z kolei nadmierne napięcie spowodowane tym stanem często utrudnia poród. Dlatego przyszłe mamy powinny koniecznie zastanowić się nad korzyściami płynącymi z zastosowania osteopatii dla kobiet w ciąży.
Dlaczego warto korzystać z osteopatii podczas ciąży?
Osteopatia dla kobiet w ciąży to rodzaj fizjoterapii. Zastosowanie technik manualnych łagodzi ból i stany dysfunkcyjne. Dla przyszłych mam ma to niebanalne znaczenie. Stosowanie środków przeciwbólowych w czasie ciąży nie jest zalecane. Nie chodzi jednak wyłącznie o ból. Układ kostny kobiety w ciąży ulega znacznym przemianom. Wiązadła rozluźniają się, aby ułatwić poród. To naturalny proces, który nie powinien być zakłócany.
Niejednokrotnie pojawia się jednak ucisk, który wywołuje niepożądane deformacje żeber. Nadmierne obciążenie powoduje również chorobotwórcze zmiany w obrębie kręgosłupa.
Efektem jest niepożądane napięcie wiązadeł i całego organizmu. W takiej sytuacji, poród może być dużo bardziej bolesny i trudny. Chodzi również o bezpieczeństwo dziecka. Dlatego nie można dopuścić do takiego stanu, zwłaszcza w obrębie wiązadeł miednicy i mięśni w tym rejonie.
Osteopatia dla kobiet w ciąży – przebieg leczenia
Leczenie rozpoczyna się od postawienia diagnozy, z wykorzystaniem dokładnych oględzin, rezonansu oraz szczegółowego wywiadu z pacjentką. Specjalista może przeprowadzić również testy ruchowe. Osteopatia dla kobiet w ciąży to leczenie z zastosowaniem technik manualnych. Wykorzystywana jest szczegółowa wiedza dotycząca fizjologii człowieka, anatomii oraz mechanizmów rządzących układem kostnym i mięśniowym. Ważnym elementem leczenia jest także poprawa nastawienia pacjentki. Waga stanu psychicznego przyszłej mamy jest podkreślana przed lekarzy. Często uzupełnieniem jest także zmiana diety i sposobu życia. Efekty osteopatii dla pań w ciąży są następujące:
- zniwelowanie napięcia,
- poprawa krążenia,
- poprawa funkcjonowania układu chłonnego,
- pozytywne zmiany w obrębie układu nerwowego,
- poprawa ruchomości,
- poprawa elastyczności stawów,
- pozytywne zmiany w obrębie układu mięśniowego.
Niepokojące objawy w ciąży
Osteopatia dla kobiet w ciąży jest dobrym rozwiązaniem, w przypadku wystąpienia bólu w obrębie górnych części kręgosłupa, a także w rejonie miednicy i lędźwi. Skutkiem takich napięć są bolesne żylaki i hemoroidy. Leczenie przyniesie ulgę także w bólu podbrzusza i napięciu przepony. Problemy w tym obrębie mogą utrudniać przepływ krwi. Napięcie przepony może skutkować także nudnościami. Kolejnym objawem niekorzystnych zmian są problemy z układem oddechowym. Najczęściej spowodowane są uciskiem na żebra. Taki nacisk powoduje ból i duszności. Warto udać się do osteopaty również w sytuacji, gdy pojawi się ból nóg. Leczenie u osteopaty może być pomocne także dla kobiet borykających się z rwą kulszową. Choć niejednokrotnie opisane tu objawy przedstawiane są jako typowe dla pań w ciąży, wcale nie musi tak być. Dobre samopoczucie, rozluźnienie wiązadeł, odpowiednie funkcjonowanie układu ruchowego i mięśniowego mają ogromny wpływ na przebieg porodu. Postępowanie podczas ciąży odbija się także na późniejszych etapach. Ciąża to ważny okres w życiu kobiety. Dlatego powinien być szczególnie radosny, przyjemny, pozbawiony zbędnych trudności. Warto więc szczególnie zadbać o siebie i dziecko. Zarówno ciąża, jak też porób nie muszą przebiegać w sposób problematyczny. Odpowiednie przygotowanie do tego wielkiego dnia pomoże uniknąć wielu niepotrzebnych sytuacji. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą profesjonalnej osteopatii dla pań w ciąży!
Jeśli:
- Jesteś kobietą w ciąży.
- Troszczysz się o siebie i swojego dzidziusia.
- Zależy Ci na komfortowym przebiegu ciąży dla Ciebie .
Nasz team
Spotkaj się z ekspertem
Chcesz czuć się lepiej niż się czujesz?
Sprawdź jak bardzo korzystna może być dla Ciebie wizyta u wykwalifikowanego osteopaty pracującego z kobietami w ciąży.