Rwa kulszowa – jak ją rozpoznać i leczyć?

Rwa kulszowa – jak ją rozpoznać i leczyć?

Poczułeś ostry ból, który promieniuje od odcinka lędźwiowego kręgosłupa przez pośladek aż do uda, a nawet łydki lub stopy? To najczęściej spotykany objaw rwy kulszowej, który niestety w zasadzie unieruchamia i uniemożliwia wykonywanie jakichkolwiek codziennych czynności. Dowiedz się, jak rozpoznać i jak skutecznie leczyć rwę kulszową.

Przyczyny rwy kulszowej

Przyczyny rwy kulszowej najczęściej wiążą się z dyskopatią w obrębie kręgosłupa lędźwiowego oraz zwyrodnieniami stawów międzykręgowych. W takich przypadkach krążki międzykręgowe, potocznie nazywane dyskami, mogą wykraczać poza obręb kręgosłupa, uciskając korzonki nerwowe i prowadząc do stanu zapalnego. To z kolei wywołuje ból.

Rozwój rwy kulszowej zwykle jest procesem, któremu można zapobiegać, prowadząc aktywny tryb życia i dbając o zdrowie swojego kręgosłupa, m.in. poprzez przyjmowanie prawidłowej postawy siedzącej. Rwa kulszowa niekiedy pojawia się także przy zbyt intensywnym treningu lub nagłym, gwałtownym ruchu. Dotyka także kobiet ciężarnych i osoby otyłe – w obu przypadkach z powodu nadmiernych obciążeń kręgosłupa.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Możemy powiedzieć tak w zasadzie o każdej chorobie, jednakże w przypadku rwy kulszowej zapobieganie jest szczególnie istotne, a – co najważniejsze – także łatwe. W zapobieganiu rwy kulszowej pomagają:

  • regularne ćwiczenia mięśni brzucha i mięśni przykręgowych;
  • redukcja masy ciała;
  • spanie na przystosowanym materacu;
  • unikanie długotrwałego siedzenia;
  • unikanie ruchów gwałtownych, niekontrolowanych, dźwigania poprzez zginanie i prostowanie pleców, nierównomiernego obciążenia stron ciała w czasie noszenia ciężarów.

Jak rozpoznać rwę kulszową?

Objawy rwy kulszowej to najczęściej właśnie wspomniany już ostry ból, który promieniuje od odcinka lędźwiowego przez pośladek do kończyny dolnej – w zależności od intensywności niekiedy do uda, a czasami nawet aż do stopy. Ból może występować także przy obracaniu się, szczególnie uciążliwy i ostry okaże się w czasie kichania czy kaszlu. Oprócz bólu mogą występować też drętwienie kończyn, mrowienie czy  nawet utrata czucia.

Ostateczną diagnozę musi jednak postawić lekarz na podstawie wywiadu medycznego oraz badań diagnostycznych, np. zdjęcia rentgenowskiego czy rezonansu magnetycznego.

Leczenie rwy kulszowej

Metoda leczenia powinna być zawsze ustalona przez lekarza i dostosowana do intensywności dolegliwości bólowych, a także wyników badań. 

Leczenie farmakologiczne

Zaleceniem lekarza może być leczenie farmakologiczne za pomocą leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym (na bazie substancji takich, jak: ibuprofen, meloksykam, diklofenak czy metamizol). Ulgę mogą przynosić także maści i żele na stłuczenia i urazy, również działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Rehabilitacja

Po ustąpieniu bólu, który uniemożliwia ruch, należy rozpocząć rehabilitację w formie fizjoterapii, krioterapii, elektrostymulacji czy ultradźwięków. Warto zwrócić się także do osteopaty, który dzięki holistycznemu podejściu do ludzkiego ciała pomaga przywrócić zdrowie poprzez techniki manualne.

Zapobiegaj nawrotom

Rwa kulszowa może powrócić, dlatego po ustąpieniu dolegliwości warto regularnie wykonywać ćwiczenia zalecone przez terapeutę, a także zmienić tryb życia, na taki, który sprzyja zdrowiu kręgosłupa.