Terapia czaszkowo-krzyżowa w leczeniu zapalenia zatok
Jest wiele dolegliwości, które próbujemy leczyć farmakologicznie lub innymi metodami i frustrujemy się, gdy nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów. Osteopatia to alternatywa lub uzupełnienie procesu leczniczego, który warto wdrożyć zwłaszcza w przypadku nawracających i przewlekłych stanów zapalnych zatok. Terapia czaszkowo-krzyżowa jest jedną ze stosowanych metod. Dowiedz się, jaką rolę w chorobach zatok odgrywa dobry osteopata i poznaj potencjał drzemiący w regeneracji przez dotyk.
Na czym polega regeneracja przez dotyk?
Osteopatia, czyli leczenie przez dotyk jest jedną z czterech form leczenia manualnego uznawaną przez WHO. Terapeuci, którzy pracują z wykorzystaniem tych technik oddziałują na nasz organizm za sprawą delikatnego nacisku. Jego moc drzemie w prawidłowym lokalizowaniu miejsc wymagających stymulacji, odpowiedniego nacisku, który oddziałuje na układ nerwowy, limfatyczny, pokarmowy, kostny. Jeżeli zaś chodzi o samą terapię czaszkowo-krzyżową to znajduje ona zastosowanie w wielu zaburzeniach zlokalizowanych w okolicach głowy, kręgosłupa, układu pokarmowego. Szczegółowo opisujemy to poniżej.
Choroby zatok – objawy i leczenie
Spośród wielu wskazań, terapia czaszkowo-krzyżowa znajduje zastosowanie w leczeniu przewlekłych czy nawracających stanów zapalnych zatok. To przykra dolegliwość, która dotyka wielu Polaków, a wiąże się z uciskiem w okolicach twarzy, czoła, zatkanym nosem, ściekaniem wydzieliny do gardła, co wymusza kaszel. Stosowanie antybiotykoterapii, płukanek to najpopularniejsze sposoby radzenia sobie z dyskomfortem.
Warto jednak włączyć do procesu leczenia także terapię kranio-sakralną. Osteopatia to ratunek zwłaszcza u osób, które od lat borykają się z zapaleniem zatok, a mimo wielu lekarskich interwencji i metod leczenia stan ten nawraca lub zaostrza się.
Leczenie zatok terapią czaszkowo-krzyżową
Czy osteopatia może pomóc osobom cierpiącym z powodu bólu i dysfunkcji zatok? Okazuje się, że tak, ponieważ leczenie dotykiem na wszechstronne działanie na nasz organizm. Osteopata rozpoczyna je od ustalenia, co powoduje chorobę. Czy jest to spowodowane nieprawidłowym drenażem żylnym i limfatycznym? Czy winowajcą są urazy mechaniczne czaszkowe, kręgosłupa?
Normalizacja pracy poszczególnych układów może wpłynąć na funkcjonowanie zatok, przywracając pacjentowi komfort i ulgę. Wymaga to jednak holistycznego spojrzenia.
Dobra diagnostyka rozszerzona o badania obrazowe RTG, CTK, MRI, dokładne przeanalizowanie historii choroby składają się na opracowanie i przeprowadzenie terapii czaszkowo-krzyżowej.