Terapia manualna – co to jest i na czym polega?
Terapia manualna jest jedną ze skuteczniejszych metod diagnostyki i leczenia wielu schorzeń, najczęściej układu ruchu, związanych z nieprawidłowym trybem życia, urazami czy ograniczeniem mobilności mięśni. Dowiedz się, czym jest terapia manualna, na czym polega i kto może ją przeprowadzić.
Czym jest terapia manualna?
Terapia manualna, należy do metod fizjoterapeutycznych, a jej celem jest wspomaganie kręgosłupa, stawów i innych elementów układu. Polega na stosowaniu elementów masażu, chwytów oraz technik ucisku. Terapeuci mają w swoim wachlarzu zarówno techniki diagnostyczne, jak i lecznicze. Zabiegi terapii manualnej należą do najtrudniejszych do wykonania, ponieważ wymagają dostosowanie technik do stanu zdrowia każdego pacjenta z osobna. Jednocześnie wykazują bardzo wysoką skuteczność.
Jakie są wskazania do terapii manualnej?
Terapia manualna dotyczy urazów, bólów związanych z układem ruchu, zmian zwyrodnieniowych czy wad postawy. Oczywiście ze względu powszechne dolegliwości w tym obszarze pacjenci najczęściej zgłaszają się do terapeutów właśnie z podobnymi problemami. Istnieją jednak inne wskazania do terapii manualnej, którą stosuje się także przy:
- bólach głowy, w tym bólach migrenowych;
- zdrętwieniach kończyn;
- napięciu mięśniowym;
- nerwobólach;
- przemęczeniu;
- zaburzeniach snu.
Przebieg terapii manualnej
Jak każda medyczna terapia, także terapia manualna rozpoczyna się od dokładnego wywiadu, w czasie którego terapeuta dowiaduje się o dolegliwościach i ich możliwych przyczynach. Następnie ocenia stan pacjenta i na jego podstawie podejmuje leczenie właściwą metodą, która może pomóc przywrócić zdrowie pacjentowi. Diagnostyka polega na ocenie biomechanicznej i funkcjonalnej układu ruchu i innych tkanek.
Jakie są najczęściej stosowane techniki terapii manualnej?
- Mobilizacja – terapeuta oddziałuje na stawy, aby zwiększyć i poprawić ich ruchomość, m.in. trakcje i ślizgi.
- Manipulacja – szybka technika, której celem jest uruchomienie stawu, zwykle towarzyszy jej charakterystyczne chrupnięcie lub kliknięcie.
- Masaż – jest to metoda, za pomocą której terapeuta oddziałuje na tkanki miękkie, m.in. mięśnie, ścięgna, więzadła, okostną, skórę, powięzie, organy wewnętrzne.
- Rozciąganie – stretching ma na celu poprawę mobilności mięśni.
- Neuromobilizacja – ta technika wykorzystywana jest w celu poprawy mobilności mięśni.
Gdzie udać się na terapię manualną?
Terapia manualna może być praktykowana przez dyplomowanych fizjoterapeutów. Aby skorzystać z jej dobroczynnego działania, udaj się do renomowanej i dobrze ocenianej pracowni fizjoterapeutycznej. Pomimo że fizjoterapeuci podczas terapii manualnej wykorzystują elementy masażu, to nie należy mylić pracowni fizjoterapeutycznej z gabinetem masażu. Masaż to z góry ustalona sekwencja ruchów, której celem jest przede wszystkim odprężenie. Natomiast terapia manualna u każdego pacjenta może wyglądać inaczej, a jej celem jest wyeliminowanie przyczyny dolegliwości.
Jak przygotować się do terapii manualnej?
Wizyta u fizjoterapeuty nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto przynieść ze sobą wyniki badań, czyli zdjęcia rentgenowskie oraz zdjęcia i opis rezonansu magnetycznego, szczególnie jeśli dotyczą dolegliwości w obrębie kręgosłupa. Ze względu na możliwość zastosowania stretchingu czy manipulacji, pacjenci powinni być ubrani w wygodne sportowe ubrania, które nie będą w żaden sposób krępowały ruchów pacjenta.
W czasie pierwszej wizyty terapeuta nie tylko przeanalizuje dostarczone wyniki badań, ale też oceni stan pacjenta, przyglądając się m.in. jego postawie czy sposobowi poruszania się.