Wizyta u osteopaty – jak przebiega i kiedy się udać?

Wizyta u osteopaty – jak przebiega i kiedy się udać?

Osteopata może pomóc w leczeniu wielu zróżnicowanych schorzeń, traktując ludzki organizm jak spójną całość strony fizycznej i strony emocjonalnej. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na leczenie osteopatyczne. Podpowiadamy, w jaki sposób osteopatia może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia, kiedy warto umówić się na wizytę u osteopaty i wreszcie jak ona przebiega.

Co to jest Osteopatia?

Osteopatia jest jedną z metod stosowanych i uznanych w świecie medycyny. Jej podstawą jest fak że każdy narząd ciała ludzkiego jest w sposób pośredni lub bezpośredni powiązany z całą jego resztą, i że organizm posiada zdolności samoregeneracyjne. Leczenie osteopatyczne wymaga jednak wiedzy medycznej, anatomicznej, fizjologicznej i związanej z biomechaniką wszystkich układów człowieka tak aby we właściwy sposób móc te powiązania zinterpretować. Techniki osteopatyczne wykorzystywane w osteopatii polegają na manualnym kontakcie z wybranymi fragmentami ciała, w których doszło do zmian chorobowych – tzw wzorców lezji. Celem tego działania są:

  • poprawa mobilności mięśni i stawów;
  • Redukcja bólu
  • redukcja napięcia mięśniowego;
  • uruchomienie drenażu żylnego i limfatycznego;
  • usunięcie mięśniowych przykurczów;
  • leczenie zaburzeń pracy organów wewnętrznych.
  • Usprawnienie działania układu odpornościowego
  • Zmniejszenie negatywnego wpływu stresu na organizm
  • Wiele wiele innych

Kim jest osteopata?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, wykonywanie zawodu osteopaty wymaga posiadania gruntownej wiedzy, obejmującej przede wszystkim anatomię człowieka, ale również inne aspekty jego fizjologii. Stąd też nie każdy może przeprowadzać diagnostykę i leczenie osteopatyczne. Usługi te mogą pełnić jedynie wykształceni lekarze medycyny i fizjoterapeuci, którzy dodatkowo ukończą specjalistyczne szkoły osteopatii trwające mimikum kilka lat. Dla pacjentów jest to bardzo ważna informacja, po to by byli spokojni o to że trafiają w dobre ręce osoby która zdobywała wykształcenie latami a nie doznała daru czy olśnienia.  — w starej szopie:)))

Jak wygląda wizyta u osteopaty?

Tradycyjna wizyta u Osteopaty wygląda najczęściej tak jak wizyta u klasycznego lekarza medycyny:

  1. Wizyta rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu medycznego. Specjalista może pacjenta o historię choroby, występujące dolegliwości oraz możliwe przyczyny stanu chorobowego. Wywiad obejmuje także pytania na temat podobnych schorzeń w rodzinie, co mogłoby świadczyć o predyspozycjach genetycznych.
  2. Kolejnym etapem jest diagnostyka.  Tutaj wykorzystuje się w tym celu takie metody diagnostyczne, jak rezonans magnetyczny, zdjęcia rentgenowskie, morfologię krwi czy badanie ultrasonografem (USG).
  3. Kolejnym etapem jest badanie kliniczne, które osteopata przeprowadza manualnie. Polega ona na badaniu napięć wybranych miejsc ciała. W czasie tego badania osteopata jest w stanie dokładnie wyczuć umiejscowienie, kształt oraz rozmiar tych struktur anatomicznych, w których pacjent odczuwa dolegliwości.
  4. W czasie leczenie osteopatycznego wykorzystuje się techniki manualne, polegające na uciskaniu danego struktur na ciele w celu usunięcia wzorców patologii. Osteopatia jest nieinwazyjna i nie obciąża organizmu żadnymi środkami farmakologicznymi. Dlatego może być stosowana w zasadzie u każdego, kto boryka się z różnymi dolegliwościami fizycznymi, metabolicznymi czy emocjonalnymi.
  5. Oprócz wykorzystania manualnych metod osteopata może w trakcie wizyty wiele tłumaczyć co i dlaczego spowodowało problem u Pacjenta i jak go rozwiązywać w dłuższej perspektywie czasu tak aby nie wracał w myśl Marcina Pochojki – zrozumienie daje wyleczenie.

Kto powinien skorzystać z usług osteopaty?

Istnieje bardzo wiele powszechnych i mniej powszechnych schorzeń, przy których pomocny okaże się osteopata – kiedy się udać do tego specjalisty? Podstawowymi dolegliwościami, które leczą osteopaci, są przede wszystkim bóle związane z układem ruchu, m.in. stany zapalne stawów, rwa kulszowa, bóle pleców i kręgosłupa, także wynikające z wad postawy lub będące skutkami urazów.Osteopatię mogą rozważyć także kobiety po urodzeniu dziecka. Metody osteopatyczne pomagają zwalczać bóle poporodowe, związane z poronieniem oraz bóle miesiączkowe. Osteopatia może okazać się pomocna także przy leczeniu:

  • niepłodności;
  • nietrzymania moczu u kobiet;
  • stanów lękowych i depresyjnych;
  • Zaburzeń psychosomatycznych;
  • zaburzeń widzenia i słyszenia;
  • migrenowych bólów głowy;
  • zapalenia zatok.
  • Problemów niemowlęcych