Zespół przewlekłego zmęczenia – poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia
Chroniczne zmęczenie może dotykać nawet 8% populacji ludzkiej. Skutkami tej choroby mogą być trudności z wykonywaniem codziennych czynności lub podjęciem pracy zawodowej. Poznaj przyczyny i objawy zespołu chronicznego zmęczenie i dowiedz się, jakie metody leczenia mogą przynieść pożądane efekty.
Czym jest przewlekłe zmęczenie?
O zespole chronicznego zmęczenia mówimy w sytuacji, kiedy pacjent przez co najmniej pół roku czuje się wyczerpany i odczuwa brak energii, niezbędnej do podejmowania podstawowych czynności codziennych i zawodowych. Objawami, które mogą towarzyszyć zespołowi chronicznego zmęczenia, są:
- wyraźny spadek lub permanentny brak energii;
- poczucie fizycznego i psychicznego wyczerpania;
- rezygnacja z podejmowania podstawowych czynności z powodu braku siły;
- wyraźne spadki energii po jakimkolwiek wysiłku;
- spadek odporności i częstsze infekcje;
- powiększone węzły chłonne;
- bóle głowy, mięśni i stawów;
- zaburzenia koncentracji i pamięci;
- spadek libido;
- brak odczucia odpoczynku po przespanej nocy.
Przyczyny przewlekłego zmęczenia
Medycyna wciąż nie poznała do końca wszystkich możliwych przyczyn występowania zespołu chronicznego zmęczenia. Objawy tej choroby mogą wynikać m.in. z zaburzeń pracy przysadki mózgowej lub nadnerczy. Innymi przyczynami mogą być mutacje genowe lub nieprawidłowości w obrębie układu immunologicznego, np. choroba Hashimoto.
Częstą przyczyną zespołu chronicznego zmęczenia jest również stałe napięcie mięśniowe, przez które mięśni nieustannie zużywają dużo energii oraz blokują przepływ impulsu nerwowego. Wymusza to na organizmie m.in. wzmożenie pracy serca. Sumarycznie stan ten prowadzi do powstania długu energetycznego, który organizm musi spłacać przez wiele lat.
Zespół chronicznego zmęczenia a styl życia
Do pojawienia się przewlekłego zmęczenia może przyczynić się też nieprawidłowy styl życia. Czynnikami, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tego zespołu są m.in.:
- szybkie tempo życia;
- duża ilość towarzyszącego stresu i ciągła presja;
- niedostateczna ilość snu i odpoczynku;
- niezbilansowana dieta.
Jak wygląda leczenie przewlekłego zmęczenia?
Istnieje kilka sposobów na leczenie zespołu chronicznego zmęczenia. Warto wziąć pod uwagę to, że w przypadku tej choroby terapia jest dobierana zawsze z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjenta oraz potencjalnych przyczyn dolegliwości. Dlatego w przypadku kilku pacjentów może okazać się, że skuteczne będą inne metody leczenia.
W chronicznym zmęczeniu może pomóc zmiana trybu życia, m.in. redukcja stresu, podjęcie aktywności fizycznej czy zbilansowanie diety. W przypadku osób, u których chroniczne zmęczenie ma podłoże psychologiczne, pomocna może okazać się terapia poznawczo-behawioralna, która może pomóc w zmianie nastawienia do życia i dolegliwości. Należy pamiętać o tym, że chroniczne zmęczenie może być objawem innych chorób, dlatego w takim przypadku konieczna będzie specjalistyczna terapia w kierunku konkretnej jednostki chorobowej.
Skorzystaj z pomocy osteopaty
Skuteczną metodą leczenia zespołu chronicznego zmęczenia może okazać się terapia u osteopaty. Osteopatia jest dziedziną medycyny, która opiera się na holistycznym, czyli całościowym oglądzie ludzkiego organizmu, z uwzględnieniem wzajemnego wpływu poszczególnych narządów i układów na swoje funkcjonowanie.
W czasie terapii manualnej specjalista redukuje napięcie mięśniowe, udrażnia przepływ krwi, limfy i płynów rdzeniowych oraz ułatwia przesył impulsu nerwowego. Terapia może pomóc w redukcji zmęczenia i przywrócenia energii niezbędnej do normalnego funkcjonowania.