Co to jest Osteopatia?

Co to jest Osteopatia?

Jedną z flagowych usług, które świadczymy w naszych gabinetach, jest terapia osteopatyczna. Nasz zespół obfituje w specjalistów tej dziedziny, zarówno tych bardziej doświadczonych, jak i młodych adeptów sztuki zwanej osteopatia. Z pewnością znajdzie się wśród Państwa garstka osób, które zastanawiają się, czym tak naprawdę jest owa osteopatia, o której robi się coraz głośniej?

Już spieszymy z wyjaśnieniem.

Czym jest koncepcja osteopatyczna?

W myśl koncepcji osteopatycznej ludzkie ciało funkcjonuje jako jedna spójna całość. Mimo mnogości struktur i układów, które tworzą organizm, jedynie sprawne funkcjonowanie i zgrana współpraca wszystkich jego składowych jest w stanie zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie. Stwierdzenie to tyczy się nie tylko fizycznego aspektu zdrowia, lecz również jego komponenty psychicznej — zgodnie ze znanym powiedzeniem “w zdrowym ciele zdrowy duch”.

Co więcej, forma ludzkiego ciała oraz jego funkcjonowanie są od siebie wzajemnie zależne. Innymi słowy, to jak nasze ciało jest zbudowane, determinuje sposób, w jaki będzie ono pracowało oraz odwrotnie — funkcja pełniona przez poszczególne elementy i układy określa ich strukturalną budowę.

Osteopatia zakłada także, iż ciało posiada mechanizmy autoregulacyjne, które pomagają mu poprawnie funkcjonować, regenerować się i utrzymywać równowagę mimo oddziaływania na nie różnorodnych czynników oraz adaptować się do zmieniających się warunków. Dlatego moment, w którym zaczynają pojawiać się dolegliwości, świadczy o tym, iż wspomniane możliwości regulacyjne wyczerpały się i ciało potrzebuje odrobiny wsparcia “z zewnątrz”, aby móc powrócić na właściwe tory i ponownie działać bez przeszkód.

Na czym polega osteopatia?

Powodzenie procesu terapeutycznego zależy właśnie od dogłębnego zrozumienia i poszanowania wspomnianych zasad. Co to oznacza w praktyce?

Jak to z większością problemów bywa, jego rozwiązanie staje się o wiele łatwiejsze, jeśli dotrze się do jego źródła. Na to również ogromny nacisk kładzie osteopatia. Dlatego też, aby móc skutecznie Państwu pomóc podejmujemy szereg działań, które do wspomnianego źródła mają nas doprowadzić.

W tym celu zawsze zbieramy obszerny wywiad, zadajemy wnikliwe, czasem nawet i odrobinę zaskakujące pytania (aczkolwiek zawsze subtelne), które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać niezwiązane ze zgłaszanymi przez Państwa dolegliwościami. Resztę potrzebnych informacji zbieramy już za pomocą własnych rąk podczas badania manualnego, w którym skupiamy się na poszukiwaniu wzorca napięciowego, który mógłby odpowiadać za pojawienie się tych konkretnych dolegliwości. Kiedy już uzyskamy wszystkie potrzebne informacje, konfrontujemy to z posiadaną wiedzą anatomiczną i fizjologiczną i przechodzimy do tzw. łączenia kropek, czyli łączenia elementów układanki w całość. I przepis na terapię mamy już gotowy.

Oczywiście dobór sposobu postępowania będzie zależał od różnych czynników, takich jak przyczyna problemu, ogólny stan pacjenta i wiele innych. Wachlarz możliwości terapeutycznych jest ogromny, należy jednak podkreślić, że terapia osteopatyczna jest w swojej naturze delikatna, a przy tym niezwykle skuteczna i bezpieczna. Skuteczność ta wynika w dużej mierze z tego, iż nie skupiamy się jedynie na objawie, z którym zgłasza się Pacjent, lecz staramy się ująć go w szerszej perspektywie, włączając w to także takie czynniki jak chociażby sposób odżywiania, styl życia czy warunki pracy i środowisko, w którym Pacjent przebywa na co dzień.

Kiedy skorzystać z pomocy osteopaty?

Wszystko to, co zostało opisane powyżej, sprawia, że jako osteopaci jesteśmy w stanie pomóc Państwu w naprawdę szerokim spektrum dolegliwości. Możliwości naszej pracy nie ograniczają się jedynie do typowych problemów w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak bóle stawów, dyskopatie, urazy i kontuzje. Dzięki naprawdę dobrej znajomości budowy i funkcjonowania ludzkiego ciała możemy z powodzeniem pracować również z takimi zaburzeniami jak bóle głowy, problemy ze strony aparatu żucia, dolegliwości związane z układem oddechowym, krążeniowym, pokarmowym, moczowo-płciowym czy endokrynnym. Delikatność postępowania natomiast sprawia, że jest to również idealna terapia, którą można stosować już u najmłodszych pacjentów oraz kobiet spodziewających się dziecka.

Jednocześnie cały czas pozostajemy świadomi ograniczeń naszej pracy i potrafimy ocenić, w którym momencie kończą się nasze kompetencje, aby móc odesłać Pacjenta do innego specjalisty, który zapewni mu odpowiednią opiekę.

Dlatego, jeśli doskwierają Państwu jakieś konkretne dolegliwości albo po prostu czują Państwo, że z jakiegoś powodu Wasz organizm nie funkcjonuje w pełni swych możliwości i chcielibyście to zmienić — zapraszamy serdecznie do naszych specjalistów na odrobinę osteopatii, wspólnie poszukamy zdrowia.

Autorka: Natalia Kolat

Przeczytaj także

najnowsze artykuły na blogu
Co to jest Osteopatia?

Jedną z flagowych usług, które świadczymy w naszych gabinetach, jest terapia osteopatyczna. Nasz zespół obfituje w specjalistów tej dziedziny, zarówno tych bardziej doświadczonych, jak i młodych adeptów sztuki zwanej osteopatia. Z pewnością znajdzie się wśród Państwa garstka osób, które zastanawiają się, czym tak naprawdę jest owa osteopatia, o której robi się coraz głośniej? Już spieszymy

READ MOREREAD MORE
Rehabilitacja dzieci – kiedy należy zgłosić się do fizjoterapeuty?

Autorka: Aleksandra Leśko Rehabilitacja dzieci – kiedy należy zgłosić się do fizjoterapeuty? Wizyta u fizjoterapeuty to nie tylko leczenie kontuzji, odzyskiwanie sprawności po zabiegach operacyjnych czy usuwanie dolegliwości bólowych. Fizjoterapia to także profilaktyka, eliminowanie drobnych nieprawidłowości, które pozostawione na długi czas mogą doprowadzić do kontuzji. Skorzystać z niej mogą nie tylko osoby dorosłe, a także

READ MOREREAD MORE
Leczenie energią, czyli o bioenergoterapii

Bioenergoterapia to niekonwencjonalna metoda leczenia, tradycyjna w starożytnej kulturze Dalekiego Wschodu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) akceptuje bioenergoterapię jako jedną z metod wspierających procesy leczenia. Metody leczenia bioenergoterapeutycznego polegają na oddziaływaniu na pacjenta energią przez bioenergoterapeutę. Jak wygląda leczenie energią? Bioenergoterapia polega na oddziaływaniu przez bioenergoterapeutę swoją energią biologiczną na pacjenta. Odbywa się to poprzez wykorzystanie

READ MOREREAD MORE

 

Oferta Pracowni Zdrowia